Pomozte sluchově handicapované Agátě splnit její hudební sen

AGÁTIN PŘÍBĚH

Agáta přišla na svět s částečně ochromeným sluchem a srdeční vadou. V raném dětství podstoupila operaci, kdy se její srdce podařilo stabilizovat. Sluch se však zachránit nepodařilo a dodnes musí nosit naslouchadla. Agáta kvůli handicapu potřebovala na poznávání světa kolem sebe více času než ostatní děti. Maminka se jí v tomto ohledu intenzivně věnovala. Na základce Agáta kvůli svému zdravotnímu stavu zažila šikanu, proto přestoupila na Waldorfskou školu, kde nakonec základní vzdělání úspěšně dokončila. Následně se vyučila cukrářkou a hned poté začala v oboru pracovat pro jeden z hotelů na Dolní Moravě. V té době se její rodiče rozvedli.

Agáta od malička milovala hudbu. Od útlého dětství vyzkoušela a hrála na několik hudebních nástrojů – nejprve flétna, později klávesy následované kytarou a saxofonem. Ve čtrnácti letech se sama začala učit na akordeon. O dva roky později propadla zvuku elektrické kytary. Chtěla být jako Angus Young z AC/DC.

Do centra Kosatec přišla spolu s maminkou, která se vždy snažila rozvíjet její schopnosti a samostatnost, včetně nalezení vhodného pracovního uplatnění. Agáta dostala nabídku práce v pekárně, jenže náhle umírá její maminka.

V současnosti Agáta pracuje na částečný úvazek v Kosatci, kam dochází i jako klientka služby sociální rehabilitace. Jejím snem je si pořídit elektroakustickou kytaru, poté založit kapelu, s ní nahrát vlastní CD a koncertovat po celém světě. Nejčastěji poslouchá Slipknot, Nirvanu, Muse, Slashe nebo Deep Purple, z českých interpretů miluje Radůzu. Agáta má ráda také zvířata – zejména koně a psy. V dětství začala pravidelně sedat na koňský hřbet a rekreačně jezdí westernový styl. V ostatních volných chvílích, kdy se nevěnuje koním či muzice, jezdí na kole, chodí do přírody, kde čte knihy s tématikou paranormálních jevů.

Agátu aktuálně nejvíce trápí, že lidé s handicapem jsou společností stále vnímáni jako „ti divní, méněcenní“. Ráda by chtěla svým hraním přispět k odstranění tohoto předsudku.